Co to jest rachunek powierniczy i jak zabezpiecza kupującego?

Co to jest rachunek powierniczy i jak zabezpiecza kupującego?
Szukając domu przerażał mnie wizja kredytu na 30 lat, a jeszcze bardziej przerażało mnie, że deweloper może zbankrutować. Ja zostanę bez domu za to z dużym kredytem. 

Upadki firm deweloperskich kilka lat temu oraz problemy z odzyskaniem pieniędzy sprawiły, że pojawiła się ustawa deweloperska. Nie będę się zagłębiać w kopiowanie ustaw, tylko napiszę jak ja to zrozumiałam i co mi powiedział deweloper.  Jednym z głównych założeń ustawy było wdrożenie instytucji rachunku powierniczego, który musi otworzyć każdy deweloper od 2011. Jest to zabezpieczenia dla nas – kupujących. 

Co to jest najprościej kupując dom w Pruszkowie czy okolicach sprawdzam jaki deweloper ma rachunek powierniczy. Jeśli jest to rachunek bankowy, który służy do wszelkich rozliczeń między mną a deweloperem. Tam trafiają moje pieniądze przed ukończeniem budowy.  Na rachunku bank posiada środki przeznaczone na mój dom w Pruszkowie lub okolicach. Jest oczywiście określony cel – budowa mojego domu marzeń:). Deweloper może dysponować tymi środkami, ale musi wydać zgodnie z podpisaną z nami środkami umowy. Umowa powiernicza, jaką inwestor zawiera z powierzającym środki, co do treści nie musi być w ogóle znana bankowi. 

 Bank prowadzący rachunek powierniczy stoi na straży, by nie doszło do wypłaty pieniędzy deweloperowi. Jeśli przedstawi dokumenty pozwalającej na stwierdzić, że cały lokal lub dany etap budowy został wykonany zgodnie z umową i przepisami prawa.

Kupujący mogą liczyć na jeden z czterech środków ochrony:

  • zamknięty rachunek powierniczy,
  • otwarty rachunek powierniczy wraz z gwarancją ubezpieczeniową,
  • otwarty rachunek powierniczy wraz z gwarancją bankową,
  • otwarty rachunek powierniczy.

Deweloperzy  zdają sobie sprawę, że kupując dom jesteśmy bardziej świadomi bezpieczeństwa i swoich praw.  Chętniej wybrałam dom pod Pruszkowem i okolicach wiedząc, że deweloper ma rachunek powierniczy. Warto wtedy kupować  na wcześniejszych etapach budowy. Domy są tańsze a i tak mamy pewność o swoje finanse. Poza tym mamy wtedy największy wybór. Jeśli podoba nam się inwestycja warto korzystać z niższej ceny:)

Comments

  1. Pingback: Co warto wiedzieć o deweloperze - jakie informacje sprawdzić, żeby był wiarygodny i nie stracić pieniędzy w inwestycji w domu na sprzedaż w Pruszkowie i okolicach. - Blog - Mieszkania na sprzedaż, domy i segmenty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *