Co to znaczy tynk gipsowy maszynowy III kategorii

Dostając prospekt informacyjny, który opisuje standard wykończenia domu pod Warszawą. Standardy wykończenia różniły się znacznie i również ceny.  Jeśli chodzi o ogrzewanie podłogowe czy grzejniki lub piec to było dla mnie zrozumiałe skąd różna cena. W głowę zachodziliśmy skąd różne ceny domów jeśli chodzi o tynki. 

Co to jest tynk? Jest to  powłoka ze stwardniałej masy tynkarskiej przygotowanej na budowie lub fabrycznie, pełniąca funkcje dekoracyjne, ochronne, a także specjalne. Trochę skomplikowana definicja. Najprościej to na co będę kładła farbę. I jest to istotna sprawa. Mogę dostać od dewelopera już gotowe do malowania ściany, a mogę sporo dołożyć do tego.  

Nakładanie tynków może być ręczne lub maszynowe. Tynki pierwszego typu są dobrą opcją, jeżeli remontuję niewielki kawałek ściany i mogę zrobić to sama. Jeśli jednak powierzchnia do wykończenia jest duża, to sprawdzą się tynki gipsowe maszynowe.

Tynki maszynowe aplikuje się na ścianę za pomocą agregatu tynkarskiego – niestety do tego trzeba wyspecjalizowanej ekipy i sprzętu.  Jest to idealne podłoże pod tapety czy malowanie.

Tynki maszynowe gipsowe wyróżniają się niską wartością współczynnika ciepła. Dzięki temu więcej ciepła z kaloryferów zostaje w moim domu, a pieniędzy – w mojej kieszeni.

 

 

 

Do odmian tynków zwykłych zalicza się tynki: 

  1. surowe,
    • (kat. 0, I, I a) wykonywane są najczęściej jako jednowarstwowe, jednak stosowane mogą być także tynki surowe rapowane dwuwarstwowe. 
  2.  pospolite, 
    • (kat. II, III) mogą być wykonywane jako dwu- lub trójwarstwowe. W przypadku podłoży o dobrej przyczepności tynki te mogą być wykonywane także jako jednowarstwowe.

Jako tynki wewnętrzne kat. III należą do jednych z najbardziej rozpowszechnionych wypraw stosowanych w budownictwie mieszkaniowym.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *