Czy warto kupić dom w przedsprzedaży

Szukając domu zastanawiałam się jaki dom jest dla mnie najlepszy i jaki czas na zakup jest najlepszy. Jeździliśmy z mężem oglądając domy prawie gotowe do oddania oraz zdarzały się tak zwane dziury w ziemi czy domy z kolejnych etapów w przedsprzedaży. Co je różniło ? Czas oddania oraz cena przede wszystkim. Powstało pytanie czy warto kupić dom za niższą cenę w przedsprzedaży i czy jest to dla nas bezpieczne?

Czym jest przedsprzedaż ? Deweloper ma wszystkie plany oraz pozwolenia. Jest to sprzedaż domu zanim zacznie się budowa w okazyjnej cenie lub z dodatkowymi gratisami. Oczywiście zawsze są chętni na takie nieruchomości więc jeśli coś upatrzę muszę zarezerwować poprzez wpłacenie zadatku i podpisaniu umowy rezerwacyjnej. Później zostaje już czekać na kredyt hipoteczny oraz oddanie budowy. 

Najbardziej obawiałam się, czy mieszkanie / dom w ogóle zostanie mi przekazane.   Popularne są przypadki inwestycji deweloperskich, które zatrzymały się w połowie budowy i nie wiadomo kiedy zostaną ukończone.  Chyba każdy z nas boi się  tego . 

Aby to ryzyko ograniczyć należy:

  • upewnić się że deweloper posiada rachunki powiernicze
  • czy deweloper jest członkiem polskiego związku firm deweloperskich

Dużym plusem jest, jeśli to jest przedsprzedaż kolejnego etapu w tej samej lokalizacji. Można zobaczyć wcześniejsze etapy a poza tym mieć realną perspektywę że deweloper doprowadza budowę do końca. 

Decydując się na dom warto sprawdzić czy deweloper ma rachunek powierniczy. Dla mnie to dość istotne – ponieważ wtedy bank dodatkowo sprawdza inwestycję i wypłaca transzami moje pieniądze zgodnie postępem etapów budowy. 

Każdy szczegół przy zakupie domu jest ważny. Jeśli znajdę idealny dom i będzie mi się podobał warto skorzystać z przedsprzedaży. Jest to dla mnie bezpieczna inwestycja w niższej cenie. Po ukończeniu budowy, domy zwykle są droższe. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *