Czy warto oszczędzać na zakupie domu?

Czy warto oszczędzać na zakupie domu w Pruszkowie i okolicach?
Kiedy podejmowałam decyzję o kupnie domu w Pruszkowie i okolicach miałam mętlik w głowie. To nie tylko spore obciążenie dla mojego (a raczej naszego z mężem) budżetu, ale również duża odpowiedzialność. Wybierając dom podejmowałam wiele trudnych decyzji.

Poza kupnem domu musiałam uwzględnić dodatkowe koszty takie jak notariusz czy wykończenie. Sumy przyprawiały mnie o zawrót głowy. I tu nasunęło mi się pytanie: Czy warto oszczędzać na zakupie domu na sprzedaż w Pruszkowie i okolicach?

Doradca kredytowy wyliczył naszą zdolność kredytową. Długo z mężem zastanawialiśmy się czy wykorzystać całą zdolność włącznie z kredytem na wykończenie i spłacać przez 30 lat czy szukać czegoś tańszego i zostawić sobie jakiś zapas. 

 

Dylemat mieliśmy spory. Rozważaliśmy wszystkie możliwości. Podzielę się z Wami do jakich wniosków doszliśmy.

Po pierwsze: czy dom na sprzedaż w Pruszkowie i okolicach murowany czy szkielet drewniany?

Dom ze szkieletem drewnianym jest sporo tańszy od murowanego. Zastanawiałam się czy oszczędzać od początku już na podstawach.  Szukałam informacji jak z trwałością domów. Okazało się, że domy murowane będą służyć długie lata, stąd decyzja, że na tym elemencie nie będę oszczędzać.

Lokalizacja

Oczywiście szukaliśmy domów po zachodniej stronie Warszawy. Ceny tutaj są wyższe. Bardzo chciałam mieszkać w Pruszkowie. Niestety ceny tutaj są wysokie i nie zaspokajają naszych potrzeb pod kątem powierzchni, liczby pokoi w stosunku do ceny. Postanowiłam sprawdzić w internecie najbliższe okolice Pruszkowa z dobrym dojazdem. Tu z oszczędnością był strzał w dziesiątkę. Wybierając mniejszą miejscowość co prawda finansowo nie zaoszczędzę, ale zyskałam większy dom i działkę. 

Standard wykończenia

Tutaj powstał spory dylemat. Mając do wykończenie 131 metrów najtaniej mogłam wykończyć to za 70 tysięcy, wykonując sporo rzeczy samemu i kupując tańsze produkty lub nie oszczędzać i zrobić wszystko porządnie. Z mężem ustaliliśmy, że będziemy szukać promocji na lepsze jakościowo produkty.  Może uda nam się zmieścić w 100 tys. korzystając z takiego sposobu. Jeśli chodzi o ekipę do wykończenia domu, szukaliśmy sprawdzone z polecenia, która nie zrobi fuszerki. 

Domu nie kupuje na 5 lat tylko na całe życie. Jeśli chodzi o jakość budowy czy standard wykończenie to nie warto na tym oszczędzać. Jeśli kupimy coś tańszego później możemy więcej inwestować w remonty, poprawki i udogodnienia. Lepiej od razu wydać konkretną sumę i później nie żałować. Jedyne co zrobię to będę starała się szukać promocji na materiały wykończeniowe 🙂 Reszta musi być w najwyższym standardzie dla mnie i mojej rodziny. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *