Czyszczenie historii w BIK

Przygotowując się do kupna domu na sprzedaż w Pruszkowie i okolicach doradca kredytowy poprosił o raport BIK. Co to jest?  Banki i instytucje finansowe przekazują dane do bazy Biura Informacji Kredytowej w przypadku zaciągnięcia przeze mnie kredytu. Następnie informują o tym, czy miesięczne raty kredytu spłacam terminowo, czy z opóźnieniem. Dane w BIK aktualizowane są automatycznie co tydzień.

Zastanawiałam się czy jeśli mam gdzieś jakieś drobne opóźnienia na ratach o kilka dni czy jakiś przeoczone niedopłaty w limitach. Co się stanie jeśli będzie miała miejsce taka sytuacja. Spadnie moja punktacja w BIK i wtedy mogę mieć problem z kredytem lub gorszą ofertą. Co zrobić wtedy? Zostaje tylko czyszczenie BIK.

Co mogę rozumieć jako czyszczenie BIK. Usuwanie wszelkich wpisów z moich baz .

Są tylko 3 sytuacje, kiedy możesz złożyć wniosek o usunięcie lub korektę danych w BIK.

  • Chce odwołać zgodę na przetwarzanie danych o kredycie już spłaconym (możesz to zrobić tylko w przypadku, jeśli kredyt był spłacany w terminie).
  • Minęło 5 lat od spłaty problematycznego kredytu – chcesz mieć pewność, że nie jest on już brany pod uwagę przy ocenie Twojej historii kredytowej.
  • Zauważyłeś w swojej historii kredytowej jakieś nieprawdziwe lub nieaktualne informacje – i chcesz je skorygować.

Ważne jest, aby wniosek o korektę lub usunięcie danych złożyć w instytucji finansowej, która przekazała te dane do BIK.  BIK wprowadza zmiany tylko na podstawie pisemnego, uzasadnionego wniosku otrzymanego od tej instytucji.

Czyszczenie BIK – krok po kroku:

  1. Najpierw należy zamówić raport BIK z oficjalnej strony Biura Informacji Kredytowej i sprawdzić, które zobowiązania psują naszą historię.
  2. Analizujemy raport. Sprawdzamy, gdzie w spłaconych zobowiązaniach są zaległości czy też niezgodność danych.
  3. Wysyłamy wniosek do instytucji finansowej, na której wniosek dokonano wpisu. Pismo można uznać za reklamację. Bank ma 30 dni na rozpatrzenie pisma reklamowego. Jeśli nie otrzymamy odpowiedzi, to reklamację uważa się za pozytywnie rozpatrzoną.
  4. Pismo wysyłamy listem poleconym do Biura Informacji Kredytowej.

Czyszczenie raportu jest darmowe. Przed wzięciem kredytu hipotecznego warto skorzystać i pobrać raport BIK. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *