Duże mieszkanie czy własny dom w Pruszkowie i okolicach?

Długo zastanawiałam się jak ulokować swoje pieniądze i co będzie dla mnie lepsze. Wahałam się między dużym mieszkaniem lub własnym domem w Pruszkowie i okolicach. Zrobiłam listę plusów mieszkania i domu, żeby było lepiej podjąć decyzję.

Jakie plusy i minusy ma mieszkanie w bloku nawet o większej powierzchni?

Plusy:

 • Lokalizacja

Mieszkania zazwyczaj są zlokalizowane w centrum, gdzie wszędzie mam blisko bez konieczności posiadania samochodu. Niedaleko siebie mogę mieć sklepy długo otwarte i iść nawet na piechotę po jedną rzecz. 

 

 • Brak dodatkowych obowiązków po powrocie z pracy,

W bloku jedynym moim obowiązkiem jest posprzątanie, ugotowanie czy pranie. Zajmuje to dużo mniej czasu więc mam więcej wolnego czasu dla siebie i swojej rodziny. 

 • Bezpieczeństwo poprzez bliskość sąsiadów.

Każdy z sąsiadów, zwłaszcza starsze Panie bacznie obserwują, kto wchodzi do bloku i są podejrzliwe na nowe twarze. 

Minusy:

 • Stałe opłaty czynszowe – fundusz remontowy , powierzchnie wspólne, administrator

Średnio czynsz za 100m2 mieszkanie wynosi 10zł/m2 (bez ogrzewania i wody- ten koszt i tak trzeba ponieść w domu jednorodzinnym). Wychodzi dodatkowy 1000PLN, z którego można pokryć część raty kredytu za dom.

 • Brak własnej prywatności np. remont sąsiadów z góry, na który nie mamy wpływ.

Nieraz wracam zmęczona z pracy i słyszę dodatkowo całe popołudnie wiertarki, czy hałasy, które kończą pracę zazwyczaj pod wieczór. Dodatkowo dochodzi ryzyko zalania przez sąsiada z góry.

 • Zwierzęta.

Posiadając zwierzęta niezależnie od pogody trzeba się ubrać i zejść na dół na spacer.

  • Ograniczona powierzchnia.

  Wszystko musi być lepiej zagospodarowane. Nawet przy większych mieszkaniach w bloku nie mam tarasu, strychu na schowek itp.

 

Jeśli chodzi o mój wybór odnośnie domu jako plusy wpisałam:

 • Brak ciszy nocnej, podsłuchiwania sąsiadów

Mimo chęci w bloku i tak słyszę sąsiadów z góry czy dołu. A w domu pełna swoboda, duża przestrzeń, nie muszę przejmować się czy jest 22 czy 23 i chcę odkurzyć mieszkanie czy nastawić pranie. 

  • Własne podwórko z miejscem na grilla czy zabawy dzieci

  Mam przed domem trochę zieleni, gdzie mogę wyjść w samym szlafroku na kawę na tarasie. dodatko samochód parkuje w garazu lub bezpośrednio p[rzed dommem – mam to znaczeniu przy “pakowaniu” dzieci przy odwożeniu do szkoły 🙂

  • Nie trzeba pakować całej torby żeby wyjść z dzieckiem na dwór.

  Dla matek jest to duży plus, że nie trzeba wszystkiego pakować do wózka, ponieważ w każdej chwili można wejść do domu. 

  • Większa powierzchnia na własną aranżacje 

  We własnym domu mam dużo miejsca i mogę dowolnie ustawiać meble. Nie muszę wszystkiego robić pod wymiar, żeby zaoszczędzić miejsce i jak najwięcej rzeczy upchać do szafek.

 • Wystarczy otworzyć balkon i wypuścić psa.

Nie muszę o każdej porze dnia czy nocy ubierać się i wychodzić z psem na spacer. Wystarczy, że otworzę mu balkon i sam pójdzie pobiegać na podwórku. 

Jest kilka minusów, które widzę w domu:

 • Daleko od miasta

Domy jednorodzinne zazwyczaj są oddalone od centrum o kilka kilometrów, umiejscowione na obrzeżach miasta. Często w takich sytuacjach przyda się mi samochód. Natomiast często mieszkając w mieście większość z nas preferuje dojazd samochodem w większość miejsc.

 • Mała dostępność sklepów

Osiedla domów jednorodzinnych są zazwyczaj zlokalizowane na obrzeżach miast, gdzie albo są małe sklepiki lokalne, albo do najbliższego jest kawałek. Widzę w tym dwa pozytywy – wspieramy lokalne sklepy w rozwoju a też w ciągu kilku lat obrzeża miasta zaczynają się rozbudowywać.

 

 

 • Dodatkowe obowiązki.

Nowy dom to dla mnie nowe obowiązki. Trzeba skosić trawę czy odśnieżyć podjazd. Jest to natomiast okazja, żeby trochę się poruszać lub wyznaczyć obowiązki dla dzieci.

Patrząc na wszystko obiektywnie – mieszkanie w bloku jest wygodne pod wieloma kątami, ale nie o to chodzi. Chce mieć przestrzeń dla siebie i rodziny. Nieraz jak mi brakowało w wakacje miejsca, gdzie rozstawiam basen czy po prostu siedzę na dworze. Mając dzieci myśli się przede wszystkim o nich. Zdecydowanie moim faworytem jest dom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *