Księga wieczysta co w niej jest, jak ją rozumieć 

Księga wieczysta to jeden z najistotniejszych dla mnie dokumentów. Co ona zawiera i jak mam ją sprawdzić? 

Od początku – czym jest księga wieczysta?

To ogólnodostępny dokument opisujący stan prawny nieruchomości. Znajdę tam dane m.in. właściciela, adresu nieruchomości oraz powierzchni i przeznaczenia. Istotnym punktem jest sprawdzenie czy na nieruchomości ciąży hipoteka. Do księgi wieczystej muszę zajrzeć przed podpisaniem umowy. Wiem wtedy, że transakcja jest bezpieczna. Obecnie technika poszła do przodu i mogę już sprawdzić elektronicznie księgę wieczystą podając jej numer. 

KW dzieli się na IV działy.

Dział I zawiera informację o nieruchomości.

Znajdę tutaj dane takie jak adres, powierzchnia, liczbę kondygnacji, pomieszczeń itp. Dodatkowo dowiem się jakie mam prawa – z czego mogę korzystać np. parkingi, place zabaw oraz jaki będzie mój udział w nieruchomości wspólnej. 

Dział II. Informację o właścicielu lub użytkowaniu

Ta część KW przedstawi mi informację o właścicielu lub wieczystym użytkowaniu nieruchomości. Jeśli jest kilku właścicieli dowiem się jakie mają udziały.

Dział III. Informację o prawach i roszczeniach dotyczących nieruchomości.

Z tego działu dowiem się o różnych obciążeniach nieruchomości , służebności gruntu i praw firmy przesyłowych. Jest to dość istotny dla mnie dział, gdyż zawiera informację o ewentualnej egzekucji z nieruchomości.

Dział IV. Informację o hipotekach

W tym dziale znajdę wszelkie informację dotyczące hipotek – kwoty, waluty, rodzaj. Jeśli nieruchomość jest obciążona warto się z tym zapoznać, ponieważ później banki obniżają nam marżę jak ich wpis o hipotece znajdzie się w KW. 

Sprawdzenie księgi wieczystej nie zajmie mi wiele czasu, a da poczucie bezpieczeństwa. Tam znajdę wszystkie niezbędne informację. Na szczęście księga wieczysta jest dostępna elektronicznie więc będę mogła i kilka razy do niej wrócić, żeby mieć pewność, że wszystko jest w porządku. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *