Kupić bezpośrednio od dewelopera czy od biura nieruchomości. Co lepiej się opłaca i co jest bezpieczniejsze.

Wydawało mi się, że znajdę dom w Pruszkowie i okolicach i po prostu go kupię. Nie sądziłam, że będę miała aż tyle dylematów, aż tyle problemów i wątpliwości. Kolejnym problemem było dla mnie czy kupić dom na sprzedaż w Pruszkowie i okolicach od dewelopera bezpośrednio czy przez biuro nieruchomości.  Niby prosta rzecz a jednak warto to rozważyć.

Przeglądając ogłoszenia widziałam sporo identycznych domów wystawionych przez biuro nieruchomości i przez dewelopera. Na pozór nie różniły się niczym, jednak jest kilka różnic, które warto przemyśleć.

Biuro pozwala mi zaoszczędzić czas, ponieważ oni sprawdzają wszystkie dokumenty z prawami własności oraz księgami wieczystym w domach na sprzedaż w Pruszkowie i okolicach. Współpracują z notariuszami, doradcami kredytowymi i mogą polecić mi sprawdzonych. Plusem współpracy z biurem dla mnie również jest ich dyspozycyjność. Zgłaszając się do biura podaje się jakie kryteria domów mnie interesują i przedstawiają kilka propozycji.

Minusów współpracy z biurem nieruchomości widzę mniej ale konkretniejsze. Biuro nieruchomości pobiera prowizję w granicach 1,5%-3% w zależności od wartości nieruchomości. Jest to bardzo dużo zwłaszcza, że kredyt hipoteczny tego wydatku nie uwzględnia. Przy kwocie zakupy domu w Pruszkowie i okolicach 600 000 jest to w najlepszej opcji 9000 zł, natomiast prowizja może być wyższa. Oczywiście niektórzy pobierają opłatę za pokazanie nieruchomości- choć na szczęście się od tego odchodzi. Kiedy spotkałam się z pośrednikiem nieruchomości okazało się, że na dużo pytań nie potrafiła odpowiedzieć, albo podawała wymijające odpowiedzi. Z drugiej strony wcale się nie dziwię, mając 20 różnych domów nie można nauczyć się wszystkiego. 

Umówiłam się również z deweloperem na obejrzenie tej samej nieruchomości na sprzedaż w Pruszkowie i okolicach okazało się, że uzyskałam więcej informacji. Kto zna lepiej odpowiedzi na moje pytania jak nie osoba, która buduje dom. Dla dewelopera nie muszę płacić prowizji za kupno domu w Pruszkowie i okolicach. Dodatkowo bezpośrednio mogłam negocjować cenę,ponieważ to co deweloper płacił do biura mógł mi zejść z ceny. Coraz częściej deweloper również współpracuje ze sprzedawcami, doradcami czy notariuszami. Bałam się strasznie, że stracę dodatkowo czas na szukanie doradców czy notariusza. Uspokoiłam, się kiedy dostałam do wyboru kilka numerów do doradców kredytowych czy notariuszy.

Po sprawdzeniu tej samej nieruchomości u dewelopera i biura nieruchomości dochodzę do wniosku, że lepiej kupić bezpośrednio. Więcej się zaoszczędzi, uzyskam więcej informacji. Niestety jeśli jeden dom mi się nie spodoba będę musiała szukać od nowa wybierając dewelopera.  Myślę, że na takie poświęcenie mogę się zdecydować:)

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *