Osiedla zamknięte – plusy i minusy

Kupując dom zastanawiałam się co będzie lepsze – czy dom wolnostojący bez sąsiadów, podwórko dla mnie bez części wspólnych czy dom na zamkniętym osiedlu. Zaczęłam się zastanawiać jakie są plusy i minusy zamkniętych osiedli. Zawsze zamknięte osiedla kojarzyły mi się z prestiżem i wyselekcjonowaną grupą mieszkańców. Kiedy szukałam domów na sprzedaż od dewelopera zauważyłam, że większość osiedli proponują zamkniętych. 

Jakie są plusy?

Przede wszystkim bezpieczeństwo. Zamknięte osiedla dają poczucie bezpieczeństwa poprzez kilka aspektów. Monitoring, zamknięte bramy lub sąsiadów, którzy bacznie widzą pojawienie się osoby obcej. Samochody jadą po wyznaczonych miejscach znacznie zwalniając, ponieważ są u siebie i szanują przestrzeń swoich sąsiadów. Dzieci swobodnie mogą bawić się i chodzić po ulicy. Wiadomo, że sąsiad przyhamuje i będzie miał na uwadze taką sytuację.

Dodatkowo jeśli wyjeżdża się na weekend czy wakacje można poprosić sąsiadów o zerknięcie na nasz dom obok, żeby mieć pewność, że nic się nie dzieje. Zawsze można zostawić dom pod opieką kogoś z osiedla. Dzieci nie muszą wychodzić daleko, aby się pobawić na placu zabaw. Większość deweloperów prześciga się w atrakcjach dla mieszkańców. Wiemy gdzie są nasze dzieci i z kim. Dodatkowo wspólna przestrzeń buduje poczucie wspólnoty. Sąsiedzi są w podobnym wieku oraz sytuacji finansowej. Można wspólnie wymieniać się odbieraniem dzieci z przedszkoli lub szkoły oraz spędzać czas podczas grilla lub tym podobnych miejscach.

Społeczeństwo ma poczucie wspólnoty i mniej jest aktów wandalizmów a jeśli cokolwiek się uszkodzi jest szybko naprawiane. Nie trzeba jeździć szukać miejsc parkingowych, ponieważ każdy ma wyznaczone swoje.

Wady zamkniętych osiedli jako przyszły mieszkaniec widzę tylko kilka. Pamiętam jak mieszkając co prawda w bloku  utrudnione było wejście osób 3 na osiedle ponieważ zawsze trzeba było się wylegitymować. Kolejnym problemem były miejsca parkingowe dla gości. Albo musieli szukać miejsca gdzieś poza osiedlem albo trzeba było prosić administrację o zgodę. Wydaje mi się, że przy własnym gniazdku takiego problemu nie będzie. Osiedle zazwyczaj są bez ochrony, która prosi o wylegitymowanie oraz miejsca przed domem do zaparkowania jest sporo. 

Osiedla zamknięte dość mocno przemawiają na plus, ponieważ tworzy się wspólnotę, która daje poczucie bezpieczeństwa dla nas i naszych rodzin. To jest dla mnie priorytetem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *