OSP Moszna

Niewiele miejscowości może pochwalić się swoją Ochotniczą Strażą Pożarną – do tych szczęściarzy zalicza się wieś Moszna, powiat Pruszkowski. Czyli mój powiat:)

OSP Moszna mieści się pod adresem :

Moszna-Parcela 60A, 05-840 Moszna-Parcela

Ich historia powstania jest ciekawa. W 1903 grupa toporników uratowała lokatorów z płonącego budynku. Przyjęto,że oficjalną datą powstania Ochotniczej Straży Pożarnej to 12 marca 1956 r. Pierwszym komendantem był Wacław Cendrowski. Zebrał grupę 25 ochotników.

W lipcu 1956 ochotnicy trafili jako pierwsi do pożaru 3 gospodarstw. Wykazując się odwagą i silną wolą wywalczyli dla siebie sprzęt, którego do tej pory im brakowało. 

 Pierwszy samochód w OSP Moszna był BEDFORD zakupiony w 1961r.

Na początku lat 70 kapitanem był Seweryn Witkowski , który pozyskał teren pod budowę nowej strażnicy. W 1977 Osp Moszna  otrzymała samochód przystosowany do zadań gaśniczych żuk  GLM. W 1987 druhowie otrzymali Stara 26.

Obecnie w OSP Moszna znajduje się 37 członków oraz 38 młodych strażaków w Młodzieżowej Drużynie Strażackiej.

Prezesem zarządu jest Maciej Kuleta,

Naczelnikiem – Dariusz Sumka

3 września 2016 r. odbyły  się uroczystości 60-lecia reaktywacji Ochotniczej Straży Pożarnej w Mosznie.

17 lutego 2018 w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pruszkowie odbyła się uroczystość wręczenia aktu włączającego OSP Moszna do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Dzięki tej decyzji Powiat Pruszkowski jest jedynym powiatem w Polsce, w którym wszystkie jednostki należą do KSRG.

 

 

Obecnie OSP również chętnie bierze udział w festynach czy pokazowo swoich umiejętności pragnąc zyskać poparcie mieszkańców. Dzieci mają wtedy lepszą zabawę mogąc posiedzieć za kierownicą wozu strażackiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *