Różnica między bliźniakiem a zabudową szeregową?

Przeglądając ogłoszenia deweloperów widziałam sporo ogłoszeń o zabudowie szeregowej czy bliźniaczej. Co to jest i na czym polega różnica. Który budynek lepiej jest wybrać?

Każdy deweloper będzie zachwalał swoje rozwiązanie, natomiast potencjalni kupcy mają dylemat co wybrać. Sama wahałam się co będzie dla mnie lepsze. Znalazłam kilka podobieństw. Przede wszystkim pod względem prawnym budynki mogą funkcjonować jako osobne domy- mają osobne fundamenty, instalacje, media typu kanalizacja. Są to budynki bezczynszowe, które pozwalają zachować swoją przestrzeń i ograniczyć tempo życia jakie jest w stolicy.

Różnic natomiast znalazłam dużo więcej. Pierwsze to przede wszystkim cena. Szeregowa zabudowa jest zawsze tańsza niż bliźniaki. Nie znaczy, że jest lepsza. W cenie idzie mniejsza działka, mniejsza powierzchnia domu oraz duża bliskość z każdej strony sąsiadów – co trochę zakłóca moje poczucie intymności w domu. Szeregowce z tych ogłoszeń, które znalazłam zazwyczaj były o powierzchni max 110 m2, natomiast bliźniaki nawet i do 200 m2. Przy szeregowcach działki zazwyczaj były tylko o szerokości domu usytuowane z tyłu, natomiast z przodu był podjazd.

Co mnie najbardziej zrażało – brak garażu. Decydując się na dom chciałabym mieć możliwość parkowania samochodu w garażu lub trzymania tam różnych rzeczy. Jeśli jakaś szeregówka miała garaż odbywało się to kosztem powierzchni domu, co mnie nie satysfakcjonowało. Jak sama nazwa sugeruje przy tych zabudowach mamy zarówno z jednej i drugiej strony sąsiadów za ścianą. Dom jest zaraz obok kolejnego domu. Przy bliźniakach zazwyczaj garaż jest w bryle domu oraz mamy tylko z jednej strony sąsiadów. Zyskujemy większe podwórko i większą niezależność od drugiego sąsiada. Dźwięki i hałasy z jego domu są zminimalizowane, dzięki połączeniu domu zazwyczaj garażem.

Wybierając dom postanowiliśmy, że praktyczniejszy będzie dla nas dom w zabudowie bliźniaczej. Trochę więcej zapłacimy ale zyskamy dodatkową przestrzeń na podwórku oraz garaż. Nie chcielibyśmy za 2 lata żałować naszej decyzji i później próbować zmienić na coś co mogliśmy od razu zakupić. Przy zabudowie szeregowej decydowalibyśmy się tylko na segment skrajny, natomiast cena jego jest zazwyczaj wyższa i często porównywalna z bliźniakiem. Chociaż to też mijałoby się z celem ponieważ nie mielibyśmy garażu. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *