Finansowe nawyki, które ułatwią uzyskanie kredytu

Mieszkam lepiej poza miastem
Wiedzieliśmy, że chcemy kupić dom. Wcześniej przed poszukiwaniem wymarzonego domu trzeba się przygotować do tego, jeśli myślimy o kredycie? Jak ? Poniżej przedstawię kilka podpowiedzi.

 

Bank zanim zdecyduje się nam pożyczyć 500 000 -600 000 zł musi sprawdzić czy posiadamy zdolność kredytową.

Co to jest ? Najprościej – nasza zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu, tak żeby zostało nam na życie oraz raty innych zobowiązań. Jeśli zostaje spokojnie na ratę kredytu bank udzieli nam kredytu.

 

Co bierze pod uwagę zdolność?

  1. Stan cywilny – zwykle łatwiej wziąć kredyt małżeństwu/ parą , niż singlom.
  2. Wykształcenie – im wyższe, tym lepiej.
  3. Status zawodowy – czy pracujesz w dużej, solidnej firmie, czy np. prowadzimy własną działalność gospodarczą. W przypadku działalności – im dłuższa jest historia firmy, tym większe masz szanse na kredyt.
  4. Regularność dochodów – zatrudnieni na umowę o pracę są znacznie atrakcyjniejszą grupą klientów dla banku, niż osoby zatrudnione na innych warunkach. Ze względu na nieregularność wpływów osób zatrudnionych na umowę zlecenie lub umowę o dzieło, banki stosują dużo bardziej restrykcyjną politykę przyznawania kredytów.
  5. Historia kredytowa – bank sprawdza, czy do tej pory regularnie spłacaliśmy swoje zobowiązania. Jeżeli w przeszłości miałeś problemy z regulowaniem zobowiązań finansowych, musisz się liczyć z odmową przyznania kredytu lub wydłużeniem procesu udzielania kredytu.
  6. Liczba osób w gospodarstwie domowym – im mniejsze są koszty utrzymania rodziny, tym bank chętniej przyzna Ci kredyt.
  7. Rodzaj i wartość nieruchomości kredytowanej, jak również stan realizacji inwestycji. Dla banku dużo mniej ryzykownym przedsięwzięciem jest sfinansowanie gotowego domu, niż przysłowiowej „dziury w ziemi”.

Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową?

  1. Co warto zrobić przed kredytem – zamknąć wszystkie zobowiązania – szczególnie karty kredytowe i limit odnawialny.
  2. Regularnie spłacać swoje zobowiązania – to świadczy o naszej wiarygodności
  3. Bank najbardziej lubi umowy na czas nieokreślony – jeśli masz możliwość poczekać na umowę na czas nieokreślony to zrób to.
  4. Jeśli planujecie dzieci weźcie przed ich narodzinami kredyt. Dzieci dość mocno obniżają naszą zdolność.
  5. Płać gotówką – bank potrzebuje wyciąg i ciężej jest ustalić na co wydajesz pieniądze i ile ci zostaje na koniec miesiąca.
  6. Planuj wydatki – mimo kredytu trzeba mieć 10% wkładu własnego oraz na notariusza i oczywiście wykończenie  (przy tym zawsze wychodzą dodatkowe koszty bo nasze wizje się zmieniają)
  7. Jeśli nie masz żadnych rat czy historii kredytowej to szybko weź raty np na allegro i spłać najwcześniej po 6 miesiącach.
  8. Jeśli nie uda nam się spłacić zobowiązań wydłużmy okres kredytowania przez co spadnie nam rata kredytu i będziemy mieli wyższą zdolność.

To tylko kilka oczywistych rzeczy, które mogą nam bardzo pomóc. Pamiętam jak ciężko było wybrać bank. Rożnicę między ofertami były nawet o 100 000 zł na banku. Każdy patrzy indywidualnie na klienta, natomiast powyższe zasady, które opisałam raczej pomogą w każdym banku. Doradca kredytowy oczywiście wybierze dla nas najlepszą ofertę.

Kredyt hipoteczny bierze się na 25-30 lat stąd trzeba też wcześniej się przygotować nie tylko pod kątem odłożenia wkładu własnego.

Trzymam kciuki za Was, żeby i wam się udało uzyskać pieniądze na wymarzony dom. Pamiętajcie, że sprawdzony doradca kredytowy to połowa sukcesu reszta to wasze działania wcześniej.