Kiedy podpisać umowę deweloperską

Kiedy podpisać umowę deweloperską
Zakup mieszkania to poważna decyzja dla mnie na całe życie. Ważne jest czy podpisywanie dokumenty są dla mnie jasne i zrozumiałe. Różni deweloperzy proponują mi różne umowy.  Kupno mieszkania to sporo formalności i dużo przepisów i aktów prawnych. Zarówno ja jak i deweloper otrzymuje obowiązki i prawa.

Zacznę od tego co to jest umowa deweloperska. To podstawowy dokument  podpisywany przy kupnie z rynku pierwotnego na dom w Pruszkowie i okolicach, która wciąż trwa i nie ma pozwolenia na użytkowanie. Nakłada na dewelopera obowiązek wybudowania domu na sprzedaż w Pruszkowie i okolicach, wyodrębnia lokalu i później podpisanie umowy właściwej z przeniesieniem własności na nabywcę. Oczywiście na mnie będzie obowiązek uregulowania całości umówionej kwoty.

Mam również możliwość podpisania umowy przedwstępnej. Na czym polega? Jest to kontrakt między mną a deweloperem , gdzie zobowiązujemy się do podpisania umowy deweloperskiej w określonym czasie. Stosuje się ją przy czekaniu na kredyt hipoteczny. Musi zawierać powierzchnię domu i cenę. Zawiera zapis o wpłacie i terminie zadatku. Resztę kwoty uzupełniam przy umowie przyrzeczonej. Plusem dla mnie jest to, że nic nie kosztuje bo są dwie opcje albo zwykła umowa cywilno prawna albo jako akt notarialny.

Bez umowy nie będę mogła starać się o kredyt hipoteczny. Umowa deweloperska daje mi większą pewność i jest wiarygodniejsza dla banku podczas starania się o kredyt hipoteczny.

Umowa deweloperska jest aktem notarialnym więc muszę liczyć się z dodatkowymi kosztami. Muszę opłacić notariusza, koszty wieczystoksięgowe oraz wpis do akt. Koszt notariusza jest uzależniony jest od ceny nieruchomości jaką wybiorę. Na szczęście większość deweloperów dzieli koszty po połowie.Co należy zawrzeć w umowie deweloperskiej:

  1. Daty,
  2. określić strony,
  3. cenę,
  4. powierzchnię działki,
  5. stan prawny,
  6. termin przeniesienia własności,
  7. informacja o rachunku powierniczym z zasadami, jak można dysponować środkami,
  8. daty rozpoczęcia i zakończenia inwestycji,
  9. określenie warunków odstąpienia.
Rynek pierowtny
Rynek pierowtny

Zakup własnego mieszkania z rynku pierwotnego jest trudny, ponieważ jest sporo formalności. Najlepszym rozwiązaniem, żebym zminimalizowała ryzyko nieudanego zakupu jest dokładne czytanie dokumentów. Trochę się boję, ale zawsze kiedy nie jesteśmy czegoś pewni lepiej udać się do prawnika o poradę, albo kogoś kto już kupił dom:)