Dom pasywny czy energooszczędny?
Przed kupnem domu na sprzedaż w Pruszkowie i okolicach zastanawiałam się nad tym, jak obniżyć koszty jego późniejszego utrzymania. Na kupnie nie do końca warto oszczędzać, gdyż to moje bezpieczeństwo. Jakość materiałów, również ma wpływ na późniejsze „rachunki”. Nawet jeśli teraz kupię tani dom to za 5 lat mogę się nie wyrabiać w rachunkach za wodę czy ciepło.
Widziałam sporo ogłoszeń u deweloperów, że mają na sprzedaż domy pasywne, energooszczędne. Co to takiego i jakie ma znaczenie przy domach na sprzedaż w Pruszkowie i okolicach. Oba rodzaje charakteryzują się tym, że potrzebują mniej energii na ogrzanie wnętrza czy podgrzanie wody, w zależności od użytych technologii.
Dom energooszczędny skupia się w głównej mierze na zniwelowaniu utraty energii. Najlepiej nie skupiać się tylko na ociepleniu ścian, lecz zacząć od podstaw. Niestety ja nie mam wpływu od podstaw na budowę domu ale mogę poszukać domów, które były projektowane z zamysłem aby nie tracić energii.
Mowa o kolektorach, pompach ciepła, czy rekuperatorach. Wszystko z tych rzeczy wpływa na utrzymanie przyszłego domu. Kolektory pozwala oszczędzić na ciepłej wodzie, nawet do 25-30%. pompy ciepła również około 20-25% na ogrzewaniu, a rekuperator może zwiększyć oszczędności o kolejne 10-15%. Oczywiście wszystko zależy od ilości domowników oraz zużycia wody i wielkości domu, który chcemy kupić na sprzedaż w Pruszkowie i okolicach. Niektóre rozwiązania jak kolektory mogę wstawić na gotowy dom w późniejszym okresie, natomiast rekuperację lepiej mieć zaplanowaną od podstaw.
Dom pasywny charakteryzuje się praktycznie tym samym. Dużych równic nie zauważyłam poza oszczędzaniem energii, dodatkowo pobiera ją z otoczenia. Ale od początku: dom na sprzedaż pasywny, powinien mieć prostą bryłę, i skośny dach co minimalizuje straty ciepła. Powinien także mieć południową ścianę maksymalnie przeszkloną, a ścianę północną całkowicie zabudowaną. Trzeba przeanalizować jakie odnawialne źródła energii będą mi najbardziej przydatne, poczynając od fundamentów, dzięki którym możemy zainstalować gruntową pompę ciepła. Poprzez wentylacje z której ciepło możemy odzyskać, po kolektory do ciepłej wody i wiatraki prądotwórcze. Koszty takich instalacji mogą być dość wysokie sięgające nawet kilkadziesiąt tysięcy. Jest to co prawda wydatek jednorazowy, a oszczędności z ich użytkowania, będą zwracały się mi z każdym miesiącem w rachunkach, zwłaszcza w okresie zimowym. Sporo artykułów, które czytałam o domach pasywnych jest dla nich na plus. Za granicą jest to dość popularny rodzaj domów. Do końca nie jestem przekonana czy w Polsce się przyjmą.
Stojąc przed dylematem co kupić, jaki rodzaj domu mam wybrać czy pasywny czy energooszczędny bardziej skłaniam się do energooszczędnościowego. Wybór nie był dla mnie taki prosty, ale myślę, że tutaj też będę mogła oszczędzić na rachunkach a koszty domu na sprzedaż w Pruszkowie i okolicach nie będą, aż tak obciążać mojego budżetu. Z czasem może będę miała możliwość zmian w domu i wprowadzania więcej elementów domu pasywnego dla siebie i swojego środowiska.