Plany domu – jak je czytać i na co zwracać uwagę?

 Zdjęcia czy wizualizacje stworzone przez dewelopera potrafią zawrócić nam w głowie. Patrząc na nowoczesne wnętrza, idealnie zagospodarowaną przestrzeń podejmujemy pochopnie decyzję. A co z planami domu? Na co zwrócić uwagę i jak je czytać?
Obejrzałam sporo domów zanim wybrałam swój idealny. Wizualizacje były piękne i gdybym tylko na tym opierała swoje decyzję chciałabym wszystkie domy. Musimy pamiętać, że pracują nad tym wykwalifikowani architekci. Jeśli zabierze się wizualizacje zostaną plany. Tutaj zaczynają się schody z doborem domu. 

 

Z planów czy rzutów można wyczytać ilość pomieszczeń, rozkład, gdzie są ścianki działowe, gdzie ściany nośne oraz wielkość pomieszczeń. Ściany nośne na planie mieszkań oznacza się zazwyczaj grubszą kreską wypełnioną ukośnymi paskami. Warto sprawdzić także, czy konstrukcja mieszkania nie opiera się na słupach, pomiędzy którymi można wyburzyć nawet ściany nośne. Linią przerywaną na planie zaznaczony jest jeszcze jeden ważny element konstrukcyjny mieszkania: podciągi, czyli belki nośne widoczne poniżej płaszczyzny sufitu, co w przypadku występu o większej wysokości (ponad 25 cm) może mieć znaczący wpływ na aranżację pomieszczenia.Na każdym planie mieszkania powinno zostać zaznaczone jego położenie względem stron świata. Co jeszcze jest ważne? Oznaczenie schodów oraz poziomów , które określają wysokość wykończania lub wysokość elementu konstrukcyjnego. Wysokości podaje się względem poziomu 0,00 projektu.

 

Trzeba zadać sobie pytanie na czym mi zależy?

Przeglądając tysiące projektów byłam gotowa wziąć cokolwiek, aby już mieć to z głowy. Wtedy wzięłam głęboki wdech i spisałam na czym mi zależy. Chciałam garaż jedno lub dwustanowiskowy. Okazało się, że mało jest domów z dwustanowiskowym, więc rozwiązałam problem, że będziemy parkować przed domem.

Ilość pomieszczeń to klucz domu. Salon, pralnia, garderoba, dwie łazienki, kuchnia, gabinet i trzy sypialnie. To mój idealny dom. Do tego taras i ogródek. To co z planów jest też dość istotne na później – ilość okien oraz drzwi. Jest to dla mnie ważne, ponieważ za kilka lat jeśli zechcę zmienić wystrój będę miała pole do popisu. Poza tym jasne pomieszczenia mają kilka plusów- powiększają optycznie pomieszczenia oraz pozwolą mi zaoszczędzić na prądzie. Im więcej światła naturalnego tym lepiej.

Ważna rada dla Was. Ja wiedziałam czego chce i udało mi się to znaleźć. Nie bójmy się czytać planów, przekazują nam dużo istotnych informacji. Co mogę doradzić zacznijcie od listy czego potrzebujecie, jaki chcecie rozkład, wielkość pomieszczeń. Pod swoje potrzeby wybierajcie dom marzeń. I starajcie się unikać wspaniałych wizualizacji, tylko patrzcie na plany. Mają one legendy, istotne informacje. Warto przysiąść i “przestudiować” plany.

Mam nadzieję, że i wy wkrótce pochwalicie się swoim idealnym domem, tak samo jak ja:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *